W najnowszym numerze Przeglądu Technicznego

Ucieczka na wieś?

Pozory często mylą; tym razem mylą nas ciekawie. Od lat obserwujemy rozrost największych miast w Polsce. Wydaje się oczywiste, że liczba ich mieszkańców zwyżkuje, bo jest coraz więcej problemów z nadmiarem samochodów, śmieci, pyłów i dymów oraz oczywiście ścieków, od których pękają rury. Tymczasem prosty wgląd w statystyki GUS powie coś wręcz przeciwnego. Migracja ze wsi do miast w Polsce rzeczywiście trwała długo, a w 1975 r. bilans osiągnął apogeum – 250 tys. osób ze wsi ubyło, w miastach przybyło. Jednak ten bilans zaczął spadać aż do zera w 2000 r.


Efekty-defekty

tak to wygląda, kiedy zawierzy się zbytnio „inteligentnym” urządzeniom domowym. Połączenie kamery Xiaomi Mijia z interfejsem Google Home nie zawsze jest łaskawe dla prywatności – ostrzega portal tabletowo.pl. Jeden z właścicieli kamerki zdziwił się niezmiernie, gdy zamiast obrazu salonu we własnym domu uzyskał dostęp do obrazu z innych kamer, zlokalizowanych w domach obcych ludzi.


Wątpię więc jestem. Zastój pod czapką

Pod koniec grudnia ub. roku prasa doniosła:  w wieku 96 lat zmarł Adam Słodowy, popularyzator nauki, w latach 1959-1983 autor programu dla młodzieży „Zrób to sam” w TVP, a także książek o majsterkowaniu. Jak można wyczytać z kalendarza, należał do pokolenia, które wierzyło w siłę postępu naukowo-technicznego, w skuteczność zmieniania świata przez rozumowanie, a nie oflagowanie, jak to się upowszechniło nieco później.


Kandydaci do tytułu "Złoty Inżynier 2020": Andrzej Czajkowski, Elżbieta Kosydar

Andrzej Czajkowski Mgr inżynier mechanik z Dolnego Śląska po Politechnice Wrocławskiej przez wiele lat związany z KGHM Polska Miedź. Od 2006 r. wiceprezes Zarządu Mine Master Sp. z o. o. Jest autorem lub współautorem wielu maszyn górniczych pracujących w zagłębiu miedziowym. Wdrożył produkcję wielu maszyn wiercąco-kotwiących mających zastosowanie w górnictwie rud miedzi.


Parlament 500 milionów: Nieważne, jaki masz telefon…, Sygnaliści pod ochroną

Europosłowie mobilizują Komisję Europejską, by ta wprowadziła przepisy  ujednolicające ładowarki do telefonów i innych urządzeń przenośnych. W ten sposób producenci nie tylko ułatwią życie milionom użytkowników telefonów komórkowych, ale też znacząco ograniczą ilość odpadów elektronicznych. Nieważne, jaki masz telefon… … ładowarka powinna być jedna.


Wino dla inżyniera (232): Primitivo z mojej piwnicy (3)

Ci z Państwa, którym udało się przeczytać poprzedni felieton poświęcony winom primitivo z mojej piwnicy, zadają sobie być może pytanie: po co szukać droższych win, skoro i w segmencie cenowym "<50 zł" bywają wina naprawdę dobre? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – jest picie codzienne i są większe okazje. Można sięgać co dzień po stosunkowo tanie Prosecco, ale np.


Giełda wynalazków i projektów. Paczki jadalne, rośliny żarłoczne

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ma najdłuższe tradycje w obszarze nauk rolniczych w Polsce. Jest też dziś jedną z największych uczelni o tym profilu. Prowadzi wszystkie specjalności rolniczo-leśne, ale szczególnie dają o sobie znać technologie przemysłu spożywczego oraz biotechnologie o zastosowaniu ekologicznym. Prace b+r, prowadzone w ramach „Inkubator Innowacyjności 2.


Filozofia pojęć technicznych (152). Piana

Dla ludzi obeznanych z techniką określenie „bicie piany" nie powinno oznaczać czynności jałowej i pozornej. Przeciwnie, wytwarzanie wszelakich pian rozrosło się dziś do rozmiarów osobnej gałęzi wiedzy i technologii w dziedzinie inżynierii materiałowej. Ale nurt technik pianotwórczych ciągle jest poza utrwaloną sferą pojęć powszechnych. Tu panują skojarzenia mityczne i poetyckie, np.


Felieton. Gotowi do przyszłości?

Technologie 5G, sztuczna inteligencja, przemysł 4.0, społeczeństwo 5.0, inteligentne miasta, internet rzeczy – to hasła, które coraz częściej pojawiają się w dyskusjach na temat kierunków rozwoju Polski. Dyskusje są coraz bardziej ożywione. I bardzo dobrze, ponieważ od wniosków z nich wyciągniętych (a przede wszystkim od ich wdrożenia) zależeć będzie, czy Polska zdobędzie dobrą pozycję w wyścigu technologicznym, czy też nie.


Wydarzenia

300 zł za samochód Rekordową karę 120 mln zł za wprowadzenie w błąd klientów w sprawie poziomu emisji tlenków azotu oraz odrzucanie uzasadnionych reklamacji nałożył na Volkswagena Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Koncern manipulował wskaźnikami emisji spalin i wprowadzał konsumentów w błąd, twierdząc, że jego pojazdy są przyjazne środowisku.


Wielkie inwestycje II RP (18): Budowa linii kolejowej Kutno – Koło – Konin – Strzałków

- Połać kraju b. Kongresówki na lewym brzegu Wisły była najbardziej upośledzoną pod względem komunikacyjnym, ponieważ b. rząd rosyjski stale opierał się budowie nowych linji kolejowych na wspomnianem terytorjum – tak odnotował PT nr 26 z 1922 r. Utworzonej w 1919 r. Dyrekcji Budowy Państwowych Kolei powierzono budowę linii: Kutno-Strzałków, Widzew-Zierz-Kutno, Kutno-Płock, Płock-Sierpc, Nasielsk-Sierpc, przebudowę węzła warszawskiego oraz budowę linii Kokoszki-Gdynia na Pomorzu. Poniżej przytaczamy szczegóły dotyczące pierwszej z tych wielkich budów, z zachowaniem oryginalnej pisowni.

Wybór i oprac. Bronisław Hynowski

 

 


Szpiedzy są wszędzie

Urządzeniom zbierającymi dane nigdy nie można ufać, jak pokazał przypadek aplikacji FaceTime. Ta mobilna aplikacja zaprezentowana w 2010 r. służy do prowadzenia rozmów głosowych lub wideo za pośrednictwem Internetu, umożliwiając komunikowanie się bez ponoszenia opłat za rozmowy telefoniczne.

Maciej Kamyk


Uwaga: teren zapowietrzony

Groźnie brzmiące napisy na żółtych tablicach ostrzegają przed chorobą bakteryjną pszczół, strasząc mieszkańców oraz turystów w wielu regionach kraju. Są one widoczne nawet z autostrady A-2 łączącej Warszawę z Łodzią.

Henryk Piekut


Zapomniane nowości

W ostatnich miesiącach wielu producentów smartfonów informowało o wprowadzeniu na rynek modeli z elastycznymi, składanymi ekranami. Zdarzało się jednak, że premierowe egzemplarze miały usterki i firma potrzebowała nieco czasu, by je usunąć.

Jerzy Bojanowicz


Nowości BUDMY 2020

Tegoroczne Międzynarodowe Targi BUDMA w Poznaniu (4-7.02.2020) zapowiadają się na jeszcze większą imprezę niż ubiegłoroczna. Zgromadzą ok. 1000 wystawców z ponad 40 państw. Właściwej BUDMIE towarzyszą targi INTERMASZ (maszyny budowlane) i INFRATEC (infrastruktura komunikacyjna). Medale Budmy już przyznano, by wystawcy mogli się nimi pochwalić w trakcie ekspozycji. Prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem rozwiązania.

oprac. jaz


Mobilność przyszłości

Przyszłość mobilności należy do najbardziej gorących pytań. Prognozy są jednak różne i to, jak będzie wyglądała mobilność, pozostaje pytaniem otwartym.

Erwin Halentz, Józef Trzionka


Ponownie MECHATRONIK

Technikum Mechatroniczne nr 1 z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie ponownie zwyciężył w XXII Rankingu Liceów i Techników organizowanym przez Fundację Edukacyjną i miesięcznik „Perspektywy”.

Janusz M. Kowalski, członek Kapituły XXII Rankingu


Rewolucja artystyczna po australijsku

Nawet najzwyklejsze, wręcz banalne miejsca dają się zamienić w magiczne. Dzieje się tak zawsze za sprawą kreatywnego pomysłu. I nie inaczej stało się też w wypadku zatłoczonego ponad wszelką normę kwartału Melbourne, gdzie mieści się m.in. tamtejszy uniwersytet.

Anna Bielska Marek Bielski


Koniec szaleństw, wracamy do tego, co mamy

W najbliższej dekadzie – zdaniem wielu architektów – czeka nas powrót do... rzeczywistości. Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, w jakim świecie chcemy żyć. Coraz więcej słynnych projektantów deklaruje, że będzie się skupiać na ponownym wykorzystaniu (reuse), na elastycznej przestrzeni do życia i pracy oraz materiałach odwołujących się wprost do ziemi. Kończy się moda na supercienkie wieżowce dla superbogatych i bezmyślny minimalizm – zauważa na portalu dezeen.com Aaron Betsky, rektor słynnej, hołdującej zasadom organiczności, szkoły architektury Talesin na pustyni Sonora w Arizonie (Stany Zjednoczone). Witajcie w Normalności, w świecie projektowanym dla ludzi żyjących na Ziemi.

if


Jak kształcić do zawodów, których jeszcze nie ma na rynku pracy?

Rozwój technologii i tempo coraz szybciej zmieniającego się świata stanowi wyzwanie dla obecnych i przyszłych pokoleń, zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Zmiany w technologii i technice wpływają na rewolucyjne zmiany w przemyśle (Przemysł 4.0), ale również zmienia się profil poszukiwanego pracownika. Oprócz wykształcenia technicznego z zakresu STEM zdecydowanie wzrasta rola kompetencji miękkich. Potrzebna jest przemyślana strategia, aby w miarę możliwości jak najlepiej przygotować społeczeństwo do pracy w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat, żeby nabyte umiejętności po kilku latach nie okazały się przestarzałe czy niepotrzebne. Artykuł porusza problematykę dostosowania modelu kształcenia edukacji technicznej oraz rozwoju zawodowego w sposób jak najlepiej przygotowujący do pracy w zawodach, które jeszcze nie powstały. Poruszono także rolę organizacji inżynierskich w kształceniu zawodowym oraz rozwoju kariery inżyniera w nowych warunkach rynku pracy.

dr inż. Maja Adamska-Szatko, Polskie Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich ProCAx,

dr hab. inż. Włodzimierz Adamski, Polskie Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich ProCAx, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Materiałowej


Lwowscy elektrycy

Bogato, wieloma wydarzeniami w 2019 r., obchodziło Stowarzyszenie Elektryków Polskich 100-lecie swego powstania. Wśród nich ciekawie zapisały się obchody we Lwowie (26- 28.09.2019). Odbywały się one pod Honorowym Patronatem Ambasad Ukrainy w Polsce i Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie. W ich ramach odbyło się na Politechnice Lwowskiej sympozjum naukowe pt. „Tradycje elektryki w Ośrodku Lwowskim oraz propozycje współpracy elektryków polskich i ukraińskich”.

Janusz M. Kowalski


Florystyka nadaje kierunek

Z mgr inż. Elżbietą Kosydar, prezesem ZG Stowarzyszenia Naukowo- Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO, rozmawia Henryk Piekut


Po nowemu

Przez ponad 150 lat istnienia Przegląd Techniczny dokumentował działalność społeczności technicznej. To z jego kart dowiadujemy się, jaki stosunek do twórczości technicznej i jej adeptów, od najmłodszych do najstarszych, miały i mają władze naszego państwa, a także społeczeństwo. Kontynuujemy tę tradycję, śledząc, jak przebiega Olimpiada Wiedzy Technicznej. Po raz pierwszy od powstania przed 46 laty nie otrzymała wsparcia polskiego państwa. A przed nami 4. rewolucja przemysłowa! Czy naprawdę uda się jej dokonać bez twórców cywilizacji technicznej?

Janusz M. Kowalski


Światowy Dzień Inżyniera

Na VI Światowym Kongresie Inżynierów WEC 2019 (World Engineers Convention, Melbourne, listopad 2019) został ogłoszony Światowy Dzień Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju (World Engineering Day for Sustainable Development), który począwszy od 4 marca 2020 r. obchodzić będziemy co roku. Już ponad 80 organizacji inżynierskich z ok. 40 krajów wyraziło chęć aktywnego włączenia się w tegoroczne obchody. A ich organizację w latach następnych zapowiadają kolejne organizacje inżynierskie.


O unijnych finansach

Jak z perspektywy brukselskiej wyglądają polskie sprawy widziane przez pryzmat aktywności europosła i ekonomisty? Dla nas istotne są kwestie związane z unijnym budżetem, umocnieniem tzw. unii gospodarczej i walutowej oraz zagadnieniami nowego zielonego ładu. Prof. Marek Belka, były premier, wicepremier i szef NBP, a obecnie poseł Parlamentu Europejskiego mówił o tym podczas spotkania zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą w jej warszawskiej siedzibie (19.12.2019).

Marek Bielski


5G w mieście

Na początku stycznia Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat, poinformował o rozpoczęciu budowy pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G na posiadanej częstotliwości 2600 MHz TDD (Time Division Duplex). W I kwartale 2020 r. będą z niej mogli korzystać klienci w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Jerzy Bojanowicz


Na martwej planecie nie ma miast

Z dr. inż. Łukaszem Pancewiczem, PhD Planning/dyrektorem firmy projektanckiej A2P2 architecture & planning rozmawia Zygmunt Jazukiewicz.